Świadome życie
Wielu ludzi ma swoje wyobrażenie o szczęśliwym życiu. I dobrze 😉 Są wśród nas także ludzie poszukujący szczęścia i tacy, co za nim gonią. Nie wiadomo, gdzie dokładnie go szukać ale zapewniam Cię, że wiadomo jak – istnieje bowiem kilka zasad, które pomagają zbliżyć się do świadomego poczucia szczęścia i spełnienia. Oto one – moje pięć zasad świadomego życia:
1. Kontakt z samym sobą (mindfulness). Akceptuj i skupiaj uwagi na doświadczaniu, czyli uważnym śledzeniu własnej aktywności umysłowej oraz wszystkich bodźców płynących ze świata wewnętrznego i zewnętrznego. Uwaga! Chodzi o śledzenie uważne, ale bezrefleksyjne – czyli nie zastanawiaj się zbyt dużo, po prostu przyjmuj. Monitoruj i staraj się zrozumieć swoje emocje, potrzeby, myśli i zachowania.
2. Samokontrola i podejmowanie decyzji. Kiedy podejmujesz decyzję, co zrobić lub jak się zachować, wyobrażaj sobie możliwe konsekwencje (przy czym wcale nie chodzi o pisane czarnych scenariuszy, tylko zdawanie sobie sprawy z następstw). Dzięki temu będziesz mógł dobrze wybrać. Spróbuj skoncentrować uwagę i energię na swojej decyzji oraz rozsądnie planuj swoje działania. Uwaga! Raz podjętą decyzję zawsze możesz zmienić (pamiętając o dalszych konsekwencjach).
3. Uspokajanie siebie i podnoszenie na duchu. To jeden z najprzyjemniejszych punktów. Mów sobie po cichu uspokajające, łagodzące treści oraz wyobrażaj sobie bezpieczne sytuacje i czynności. Żeby w pełni to osiągnąć, dobrze by było, gdybyś nauczył się relaksacji, pogłębiania oddechu i rozluźniania mięśni. Ważnym aspektem tego punktu jest pocieszanie siebie i dodawanie nadziei przede wszystkim w trudnych sytuacjach, bo i w nich można znaleźć coś dobrego.
W uspokajaniu siebie i podnoszeniu na duchu chodzi także o sztukę rozpoznawania i monitorowania negatywnych schematów straszenia oraz przygnębiania siebie. Do tego tematu wrócimy wkrótce w osobnym poście.
4. Wzmacnianie i dowartościowywanie siebie. Mimo że ten punkt jest przyjemny, to jednak bywa trudny do wykonania. W ciężkich momentach zapominamy o tym, żeby się dobrze traktować, co oznacza także: wzmacniać i dowartościowywać. Sprawiaj sobie małe przyjemności i nagradzaj samego siebie. Rozpoznawaj i przypominaj sobie pozytywne i wartościowe sytuacje i zachowania. I… bez względu na to, co się w Twoim życiu wydarzy, stój zawsze po swojej stronie 🙂
5.Interpersonalność. Last but not least. Naucz się asertywnego komunikowania własnych pragnień, poglądów, decyzji, ekspresji potrzeb i uczuć. Pamiętaj, że przez całe życie człowiek wywiera wpływ na innych i odbiera go. Ważne jest, żebyś rozumiał siebie oraz bliskich i budował dobre relacje (ze sobą i z innymi), zdobył umiejętność prowadzenia negocjacji. Przede wszystkim zaś chodzi o to, byś odnajdywał i cenił siebie nawet w najmniejszych sprawach, także wtedy kiedy zalewają Ciebie emocje.
Z moich obserwacji wynika, że świadome życie można rozwinąć w trzech krokach:
krok pierwszy: słuchanie siebie, czyli odkrywanie swoich pragnień (czegoś, co chcemy),
krok drugi: rezygnacja z pragnień, które nie są naszymi potrzebami (czymś, co nas rozwija),
krok trzeci: wybór tylko tych potrzeb, które nam służą.
Starając się dojść do powyższych umiejętności, pamiętaj, że zawsze możesz dobrze zagospodarować swoje słabości w myśl zasady „Moje słabości są moją siłą”.