Autodestrukcja – wołanie o pomoc
Wielu ludzi, nie rozumiejąc przyczyn i funkcji zachowań autodestrukcyjnych, uznaje je za błahostkę, modę, szantaż, manipulację, wyraz „głupoty”, buntu lub sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Próbują zazwyczaj poradzić sobie z nimi poprzez stosowanie restrykcji.
‼️Tymczasem atakowanie siebie jest poważnym problemem, który wymaga najczęściej profesjonalnej pomocy, czyli procesu psychoterapii. Właściwym celem działania i pomocy NIE powinno być wyeliminowanie autodestrukcji od razu – to zazwyczaj niemożliwe. Dlaczego⁉️ Otóż bez swoich sprawdzonych, choć niezdrowych sposobów – człowiek staje się całkowicie bezradny wobec doświadczanych przez siebie problemów.
Istnieją dwa rodzaje autoagresji: bezpośrednia, czyli samookaleczanie, samooskarżanie się, a nawet samobójstwo, a także pośrednia, czyli wymuszanie, straszenie się tym, co może nas spotkać, albo jak inni źle o nas myślą, prowokowanie do agresji bliskich i znajomych.
Co jeszcze jest przyczyną atakowania siebie i negowania swoich potrzeb i dlaczego w życiu tak potrzebny nam jest krzyk? Jaki wpływ na nasze dorosłe życie mają nadopiekuńczy rodzice i nadmiar kontroli w dzieciństwie? Jak nauczyć się wołać o pomoc za pomocą słów, a nie szkodliwych zachowań? O tym w nagraniu rozmowy z marca 2019 r. z Jakubem Jamrożkiem w studiu Czwórki posłuchasz tutaj.
Zastanawiasz się, czemu ludzie decydują się na zachowania autodestrukcyjne? Zajrzyj TU
Ważne: jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi emocjami i chcesz to zmienić, możesz w każdej chwili umówić się ze mną na konsultację. Poznaj warunki współpracy i zarezerwuj wizytę online: WARUNKI WSPÓŁPRACY
Przygotowałam również wpis o Bezpłatnej Pomocy Psychologicznej, w którym znajdziesz pogrupowane pomocne telefony, linki oraz wiele innych, bardzo użytecznych informacji, w tym listy i wyszukiwarki placówek.