Jak wygląda świat oczami alkoholika / osoby z uzależnieniem?
Nie każda osoba pijąca alkohol się uzależni, co nie oznacza, że może pić bez konsekwencji. A jeśli nie każdy, to kto? Od czego to zależy?
Wszystko sprowadza się do funkcjonowania naszego mózgu, który, w bardzo dużym uproszczeniu, dąży do odczuwania przyjemności, a zaspokajanie potrzeb kojarzone jest z nagrodą. Czasem jest nią samo ułatwienie zniesienia bólu i cierpienia. Szczególnie w czasach w których wszystkiego mamy za dużo, nieustannie musimy podejmować decyzje, funkcjonując w nieustannym napięciu i poczuciu zagrożenia.
Poza pobudzeniem i nagrodą, których dostarcza alkohol, dochodzi tu jeszcze ucieczka od kary. Obrazowo można to wytłumaczyć na skali temperatur:
Jeśli dzięki piciu z -20 zejdziemy do neutralnego zera, a potem z zera do +20, kiedy to czujemy moc i sprawczość, będziemy chcieli to utrzymać i powtarzać. Sięgamy więc po butelkę pomimo konsekwencji. Konsekwencje, w tym zespół odstawienny, nie jest już przeszkoda do kontynuowania picia, ale też picie znosi te dolegliwości. I nie mówię tu tylko o klinowaniu, ale w ogóle o szkodliwym przepisie na zniesienie napięcia — piciu alkoholu.
Dlaczego ludzie sięgają po alkohol?
Dlaczego uzależniają od niego całe swoje życie, obracając je w ruinę?
Czym jest wspomniany zespół odstawienny?
Jak osoba uzależniona funkcjonuje z i w społeczeństwie?
Jak wygląda świat oczami osoby uzależnionej od alkoholu?
O tym, i nie tylko, przeczytasz rozmowie, którą w grudniu 2022 r. przeprowadziła ze mną Monika Mikołajska dla MEDONET.PL KLIKNIJ I CZYTAJ
Jeśli niepokoi Cię swoje picie bądź bliskiej Ci osoby mam dla Ciebie kilka kroków i rozwiązań:
- Samodzielne testy – zapraszam Cię do wpisu z czterema testami Czy jesteś uzależniony od alkoholu? Test AUDIT, CAGE, RAPS4, Baltimorski. Są to narzędzia wstępnego i wczesnego rozpoznawania problemów związanych z piciem alkoholu, w tym z uzależnieniem.
- Pełniejszym i bardziej rozbudowanym testem przesiewowym jest test MAST – Michigan Alcoholism Screening Test wraz z testem określającym skalę uzależnienia – plik do pobrania TUTAJ.
- Jeśli wynik testów Cię zaskoczył, a przede wszystkim wzbudził Twój niepokój – umów się na KONSULTACJĘ INDYWIDUALNĄ, lub zapisz się na wybraną TERAPIĘ GRUPOWĄ:
- Program Ograniczania Picia – Grupa psychoterapeutyczna – dla osób chcących zmian w sposobie swojego spożywania alkoholu.
- Grupa psychoterapeutyczna DDA/DDD – Wychodząc z życiowych zakrętów– dla osób, które wychowywały się w rodzinie, gdzie rodzic nadużywał/nadużywa alkoholu i nie tylko.
- Nawroty i rozwój – grupa dla osób po/w trakcie terapii uzależnień dla osób, które przestały pić alkohol bez korzystania z terapii lub są w trakcie/po terapii uzależnień i odczuwają różnego rodzaju życiowe trudności.
- Jeśli szukasz bezpłatnej pomocy dla siebie lub Twoich bliskich zajrzyj koniecznie do wpisu Bezpłatna Pomoc Psychologiczna, znajdziesz tam pogrupowane pomocne telefony, linki oraz wiele innych, bardzo użytecznych informacji, w tym listy i wyszukiwarki placówek.
Lidia Krotoszyńska – jestem psychoterapeutką w procesie certyfikacji ECP*, terapeutką uzależnień. Pracuje w takich obszarach jak: kryzysy, szkodliwe nawyki w myśleniu i działaniu, uzależnienia, zachowania impulsywne i kompulsywne, zaufanie (do siebie i innych), poczucie własnej wartości oraz zaburzenia emocjonalne. Wspieram i uczę klientów jak przekuć słabości w siłę i jak wyciągać lekcje z życiowych potknięć czy porażek.
Doświadczenie zawodowe w liczbach (stan na dzień 31.12.2022r.):
6540 godzin pracy jako psychoterapeutka i terapeutka uzależnień.
2300 godzin wolontariatu w ramach doradztwa i pomocy psychologicznej (od 01.2007r.)
515 godzin superwizji
1406 godzin akredytowanych studiów i szkoleń w obszarze psychoterapii i psychologii
Dyplomy oraz dodatkowe informacje o mnie.
*ECP – Europejski Certyfikat Psychoterapii/European Certificate of Psychotherapy – wydawany przez European Association for Psychotherapy (największą europejską organizację psychoterapeutyczną), przyznawany psychoterapeutom, którzy ukończyli 7 letnie kształcenie zawodowe w psychoterapii, w tym 4 letnie specjalistyczne kształcenie w określonej modalności.